Останні новини

Дата публікації: 30.01.2014

Педагог з великої літери

tkachenkoДО 95-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ СЛАВНОГО УКРАЇНСЬКОГО ПЕДАГОГА  ІВАНА ГУРОВИЧА ТКАЧЕНКА

Запровадження в практику досягнень педагогічної науки і передового досвіду, використання спадщини народної педагогіки, осмислення своєї власної практики – в цьому ми вбачаємо своє першочергове завдання щодо вдосконалення навчально-виховного процесу в школі. І розв’язувати його треба щодня, творчо, наполегливо, з урахуванням конкретних умов оточення і наукового потенціалу та методичної майстерності педагогічного колективу.

І.Г.Ткаченко

ОСНОВНІ ДАТИ ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНОСТІ  І.Г. ТКАЧЕНКА

06.02.1919 р. – народився І.Г. Ткаченко в селі Цибулеве Знам’янського району.

1933 р. – закінчив Цибулівську семирічну школу.

1934-1937 рр. – навчався на робітфаці та фізико-математичному факультеті Кіровоградського педінституту.

1938-1941 рр. – працював учителем фізики і математики Богданівської середньої школи Знам’янського району.

1941-1943 рр. – член штабу підпільної партизанської групи імені Б.Хмельницького (с. Богданівка)

1944 р. – працював директором Богданівської середньої школи Знам’янського району до 1979 року.

1947 р. – з відзнакою закінчив Кіровоградський педагогічний інститут.

З 1957 р. – ініціатор створення учнівських виробничих бригад.

1962 р. – присвоєно звання заслуженого вчителя Української РСР

З 1964 р. – автор книг «Навчально-виробнича і виховна робота в учнівській бригаді» (1964р.), «Трудове виховання старшокласників» (1971р.), «Богданівська середня школа» (1975 р.) та інших, сотень статей у періодиці.

1965 р. – нагороджений медаллю А.С.Макаренка

1970 р. – нагороджений медаллю Н.К.Крупської

1971 р. – присвоєно  звання Героя Соціалістичної Праці.

1973 р. – захистив дисертацію кандидата педагогічних наук.

1975 р. – обирався депутатом Верховної Ради УРСР, членом Президії Верховної Ради УРСР.

1977 р. – обирався делегатом VІІІ з’їзду профспілки працівників освіти, вищої школи і наукових установ.

1977 р. – рішенням Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради № 537 його портрет був встановлений на алеї трудової слави на виставці досягнень народного господарства УРСР

1978 р. – обирався делегатом Всеукраїнського з’їзду вчителів

26.06.1994 р. – помер і похований в с. Богданівка Знам’янського району

2004 р. – ім’я І.Г.Ткаченка присвоєно Богданівській ЗШ № 1 Знам’янського району.

Минають роки, проходять звичайні робочі дні, тільки допитливі дитячі очі не дають спокою, зобов’язують до творчого пошуку нових шляхів у вихованні й навчанні, до накопичення педагогічного досвіду.

Школа завжди кличе до пошуку, удосконалення, прагнення нового, непередбачуваного, але, хотілося б надіятись, щасливого майбутнього.

Із плином часу змінюються учні і вчителі, приміщення та назва школи, але незмінним залишаються кращі традиції, що перейшли нам у спадок з часів авторської школи І.Г.Ткаченка.

В ці лютневі дні колектив школи в черговий раз перегортає сторінки життєпису мудрої людини, великого педагога, істинно народного вчителя І.Г.Ткаченка.

Впродовж плідного і яскравого життя Вчитель сформував  кодекс правил педагогіки творення, які залишаються актуальними і сьогодні:

 • Учитель під час уроку повинен керуватися трьома головними принципами: ерудиція, емоційність і естетика.
 • Компетентність, конкретність і діловитість мають бути притаманні всім аспектам діяльності вчителя сучасної школи.
 • Учитель, якщо тільки виявить бажання докладе максимум інтелектуальних і фізичних зусиль, може оволодіти одним з видів практичної діяльності людей інженерно-технічної або гуманітарної професії і своїм особистим прикладом полонити учнів.
 • Наукова ерудиція вчителя, його методична майстерність завжди мають бути на тій висоті, яка потрібна для розв’язання завдань освіти і виховання школярів на сучасному етапі.
 • Форма, зміст і діапазон роботи учителя у наш час стане іншим, характерним і суттєвим для нього є науково-педагогічна, суспільно-політична діяльність в школі, сім’ї і серед громадськості.
 • Праця вчителя тим цінна і прекрасна, що вона формує саму людину.
 • Вчитель неначе передає естафету з сучасного в майбутнє, і це робить його працю такою захоплюючою, справді творчою.
 • Сучасній школі потрібен учитель-дослідник, учитель-науковець.

Такий учитель повинен:

 • Ø Бути на рівні знань епохи.
 • Ø Мати чітке й конкретне уявлення про зміст програми виховання, про шляхи і методи, якими ця програма практично здійснюється.
 • Ø Мати серце, сповнене справжньою любов’ю до дітей, яке може вмістити в собі весь океан неповторної дитячої душі, духовний світ дитини з його протиріччями і прагненнями до пізнання, до визначення свого «Я» в оточуючому світі.
 • Завдання добросовісного виховання полягає в тому, щоб свідомо створювати такі навчально-виховні й трудові ситуації, які допоможуть дитині проявити себе, свої до пори до часу не розбуджені моральні сили – тоді засяють алмазні промені творчості у якій-небудь одній, співзвучній їй конкретній діяльності.
 • Учитель! Візьми на озброєння золоті зерна безсмертних педагогічних творів В.О.Сухомлинського, збагати їх мудрістю свою власну лабораторію, і тоді з вершин днів прийдешніх побачиш свою власну педагогічну майстерність і сміливо увійдеш повноправним господарем у новий храм науки – школу майбутнього.

Богданівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 1 ім. І.Г.Ткаченка має могутній стержень шкільної родини, де панує особливий дух єдиної дружньої сім’ї: учителів, учнів і батьків. Традиції стали особливою сторінкою життя школи, бо це те, що об’єднує педагогічну родину, робить її колективом однодумців, дозволяє розкрити неповторну індивідуальність кожної дитини.

В школі створюється особливий освітній простір, де співпрацюють учителі, діти й батьки, які роблять усе, щоб учасникам навчально-виховного процесу було комфортно та радісно в стінах школи.

Різні за досвідом, віком і статтю особистості об’єднали свій розум і професійний талант заради сходження до успіху – створення Країни знань, назва якій Богданівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 1 ім. І.Г.Ткаченка. При цьому кожен член колективу віддає частку своєї душі, професіоналізму, прагне досягти нового.

Попереду – нові плани, нові висоти, які будуть підкорені!

Директор Богданівської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ст. № 1 ім. І.Г.Ткаченка Знам’янської
районної ради Кіровоградської області
С.Я.Бойчук

Маєте запитання?
Залиште
повідомлення
Запитайте за телефоном:
+38(044)288-71-00