Останні новини

Дата публікації: 18.10.2013

Станіслав Ніколаєнко: Директорів шкіл місцеві ради з роботи звільняти не можуть

Станіслав НіколаєнкоСтаніслав Ніколаєнко, голова Громадської Ради освітян і науковців України, коментуючи 5 каналу бажання Новосанжарської райради Полтавської області призначати і звільняти директорів шкіл, назвав такі дії незаконними. Районні, міські, обласні Ради не наділені повноваженнями призначати чи звільняти з роботи директорів шкіл.

У повноваженнях місцевих рад в галузі освіти, визначених Законом «Про місцеве самоврядування в Україні», не передбачена така функція. Стаття 32 цього Закону надає право міським радам, адміністраціям утворювати органи управління освітою, до повноважень яких і належить право прийому-звільнення керівників шкіл.

Стаття 14 Закону «Про освіту» конкретизує права органів місцевого самоврядування щодо створення органів управління освітою. А стаття 20 цього ж Закону передбачає, що відповідні органи управління освітою приймають та звільняють керівників середніх навчальних закладів за погодженням з відповідною Радою.

Отже, депутати місцевих рад можуть впливати на прийняття кадрових рішень. Але для того, щоб не допустити політизації, плинності кадрів, остаточні рішення приймають відповідні органи виконавчої влади. І вони відповідають перед Законом, судом за свої дії.

Ніколаєнко нагадав, коли у 90-х роках в Україні, а також у 2005 році, після помаранчевої революції, наприклад в Рівненській області, існувала практика прийняття кадрових рішень Радами, що визвало соціальну напругу, велику кількість трудових конфліктів.

Тому в 1999 році Верховна Рада України Законом «Про загальну середню освіту» статтею 26 взагалі надала право приймати-звільняти директора середньої школи місцевим органам управління освіти. До речі, вже не згадуючи про погодження з місцевими радами.

Станіслав Ніколаєнко негативно оцінив практику примусового переведення директорів шкіл на контрактну форму з терміном призначення на 1-2 роки. Контрактна форма дає певні стимули для поліпшення діяльності керівників середніх навчальних закладів. Але що можна зробити за рік? Нічого! Тому доцільно було б призначати керівників, як правило, на п’ять років. При цьому цей термін не повинен співпадати із каденцією відповідної ради чи президентської команди.

Не можна політизувати освітній процес, говорить голова ГРОНУ, тиснути на педколективи, примушувати їх займатись політичною агітацією і т.і. Генеральна прокуратура, місцеві прокуратури повинні зупинити порушення Закону, не допустити кадрової сваволі місцевого чиновництва.

Прес-служба ГРОНУ

Маєте запитання?
Залиште
повідомлення
Запитайте за телефоном:
+38(044)288-71-00