Останні новини

Дата публікації: 13.01.2011

Станіслав Ніколаєнко: неможна йти на скорочення держзамовлення

13 січня 2011 року відбулась прес-конференція в інформаційному агентстві «ГЛАВКОМ», присвячена проблемам скорочення державного замовлення у вузах.

Як відомо, профільне міністерство своїм листом від 6 січня 2011 року запропонувала вузам України розглянути ситуацію із плановим набором абітурієнтів у 2011 році. У зв‘язку з тим, що чисельність випускників середньої школи скоротиться на 142 тисячі, до 195 тисяч, а основної школи (9 класів) з 563 тисяч до 480 тисяч, міністерство рекомендує скоротити державне замовлення на 42% для вузів і на 10% для технікумів.

Голова Громадської Ради освітян і науковців України Станіслав Ніколаєнко рішуче заперечив проти арифметичного скорочення. Стаття 23 Закону України «Про вищу освіту» передбачає, що кількість студентів прийнятих на І курс за рахунок держзамовлення у навчальні заклади державної і комунальної форми власності повинна складати не менше ніж 51%. За експертними оцінками абітурієнтів у 2011 році буде більше 195 тисяч, а з урахуванням випускників минулих років, випускників технікумів і коледжів їх чисельність буде близько 250 тисяч. Виходячи з цього державне замовлення може бути скорочено на 10%, а не на 42%.

Якщо взяти до уваги абсолютно слушну пропозицію з передвиборчої програми Президента, де говориться що державне замовлення повинно бути до 75%, то скорочення взагалі може бути мінімальним. До речі, в минулому році ця цифра була на рівні 51%. Фахівці Громадської Ради освітян і науковців вважають, що в перспективі в державних вузах потрібно переходити до безкоштовного навчання.

Окрім того, стаття 64 Закону України «Про вищу освіту» передбачає, що в технікумах навчання фінансується за рахунок держави не менше 100 осіб на 10 тисяч населення, а у вузах не менше 180 осіб на 10 тисяч населення, то виходячи з цього ми повинні приймати в технікуми не менше 115 тисяч абітурієнтів і у вузи не менше 160 тисяч.

Розуміючи, що в державі існує демографічна криза, дійсно студентів сьогодні менше, звичайно буде певне скорочення викладачів. У зв‘язку з цим Громадська Рада освітян і науковців України пропонує переглянути рівень педагогічного навантаження на викладачів і зменшити його з 900 годин до 600 годин. Це суттєво дозволить поліпшити індивідуальну роботу із студентами, організувати наукові дослідження, тощо.

В ході дискусії, участь у якій брали народний депутат Максим Луцький, перший директор Центру оцінювання якості освіти Лілія Гриневич та журналісти виявилось, що в державі відсутня стратегічна програма розвитку вітчизняної освіти. Над концепцією розвитку освіти, а також над конкретними пропозиціями працює Громадська Рада освітян і науковців України.

Маєте запитання?
Залиште
повідомлення
Запитайте за телефоном:
+38(044)288-71-00