Останні новини

Дата публікації: 18.01.2012

Станіслав Ніколаєнко: Вищу освіту треба захистити від адміністрування і, водночас, не допустити хаосу і комерціалізації

18 січня 2012р. в «Укрінформі» відбувся круглий стіл «Три закони про вищу освіту: що далі?», організований Фондом «Відродження». На ньому були представлені законопроекти міністерства освіти та народних депутатів – Яценюка, Оробець та Мірошниченка.

Законопроект уряду спрямований на жорстке адміністрування діяльності вузів, надає владі додаткові розпорядчі функції, у ньому більше трьох десятків посилань на постанови КМУ, які після прийняття закону треба затвердити, що може знівелювати весь закон.

Окрім того, урядовий закон скоротить за 5 років число бюджетників – на 45 тис. студентів в університетах та на 90 тис. в технікумах.

Закони Яценюка, Оробець та Мірошниченка спрямовані на лібералізацію освітнього процесу, автономію університетів. В них багато корисного, але є і спроби змінити порядок держзамовлення, перейти на т.з. конкурентні види його формування, застосувати принцип «гроші ходять за дитиною», виділення грантів. Такий підхід може привести до руйнації державних вузів, перетворить їх з бюджетних установ у статус отримувачів коштів, а потім і їх приватизації. Перехід у статус отримувачів бюджетних коштів означає додатковий податковий тягар на вузи в сотні мільйонів гривень. А це приведе до подальшої комерціалізації освіти, збільшення плати за навчання, знищення непрестижних технічних, природничих, педагогічних та інших спеціальностей.

Голова партії «Об’єднані ліві і селяни», професор Станіслав Ніколаєнко виступив на круглому столі з аналізом запропонованих законопроектів. Він застеріг суспільство від того, щоб вищу освіту ще більше адмініструвати, або навпаки – кинути її в хаос непродуманих реформ. І взагалі, зазначив Ніколаєнко, треба змінити ставлення держави до освіти, зробити її пріоритетом, перш за все, виконувати закон «Про освіту» і щорічно спрямовувати на галузь не менше 10% ВВП. В цьому році парламент і уряд не додають 60 мільярдів на потреби освіти із необхідних 150 мільярдів гривень! Екс-міністр освіти застеріг присутніх від недолугого наміру готувати в університетах за три роки бакалаврів. Він наголосив також, що жоден законопроект не вирішує проблему стосунків між бізнесом і освітою. В структурі бюджетів університету доля бізнесу не перевищує 1%. Так розвиватись українська освіта не буде!

Без чіткої державної політики, стратегії розвитку країни, ґрунтованої на науковому підході, нічого в країні не зміниться, підкреслив Ніколаєнко.

Прес-служба Громадської Ради освітян і науковців України

Маєте запитання?
Залиште
повідомлення
Запитайте за телефоном:
+38(044)288-71-00